« Veljača 2019 »

Suradnja s ansamblom narodnih plesova

i pjesama Hrvatske - "Ladom"

Oblikovanje plakata za izložbu  "LADO 60 GODINA"

Vendi Vernić                                                 Dorotea Gašpar

Snježana Horvat                                    Tea Ceranić Faust

Viktor Božičević                                                Vendi Vernić

Zrinka Horvat                                                Petra Komerički

Vendi Vernić                                Snježana Horvat i Tea Ceranić Faust

Sara Gaćeša                                                Martina Bastalić

Anđela Markušić                                                    Filip Gal

Lucija Jerković

Valentina Banović

Romana Nikolić

Kreativno – edukativna suradnja Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, Zagreb i Lada

Na inicijativu Ansambla narodnih plesova i pjesama Hrvatske – Lada, još polovicom godine učenici četvrtog razreda Grafičkog odjela Škole primijenjene umjetnosti i dizajna dobili su priliku kreativno sudjelovati u proslavi 60. obljetnice Ansambla.

Prvi idejni poticaj bilo je prisustvovanje učenika na jednoj generalnoj probi u prostorima Lada. Mnogi su se tada prvi puta susreli uživo s izvornim tradicijskim plesom i pjesmom.

Na temelju tog iskustva učenici su pod mentorstvom svojih profesora, Vinke Mortigjije Anušić i Damira Brčića, krenuli u izazov oblikovanja 20 rođendanskih plakata.

Zanimljivo je bilo vidjeti na koji način mlada, moderna, «tehno» generacija gleda na tradicijske kulturne vrijednosti.

Mladi kreativci su prionuli poslu skupljajući potrebne materijale.

Dugotrajan proces od ideje, preko prvih skica, mnogobrojnih konzultacija, razrade skica pa do realizacije plakata i sudjelovanja na izložbi, bio je vrlo uzbudljiv i kreativno izazovan.

Tijekom rada na konkretnom projektu, kao što je bila ova suradnja, učenici su upoznali sve faze jednog profesionalnog zadatka što im je vrlo bitno u njihovom sazrijevanju.

Sama ideja oblikovanja plakata temeljila se na proučavanju kulturno-povijesne ostavštine bazirane na narodnoj nošnji, pisanom povijesnom materijalu, proučavanju detalja narodnih nošnji, te usklađivanjem tradicionalnog umjetničkog izraza sa suvremenim grafičkim rukopisom.

Prisustvo učenika na svečanoj rođendanskoj proslavi, čiji je sastavni dio bila i izložba realiziranih plakata, stavilo je točku na «i» ugodnoj i korisnoj suradnji jedne kulturne i obrazovne ustanove.

Nadamo se i u budućnosti jednako izazovnim projektima.

Vinka Mortigjija Anušić, prof.