« Rujan 2017 »

PLATNO „IZIDOR - ISO KRŠNJAVI“

Memoar osobi zaslužnoj za osnivanje Obrtne škole i promicanje školstva i kulture u Hrvatskoj.

Platno – lik Izidora Kršnjavog zajedički je rad učenika i nastavnika ŠPUD-a, a nastao je ispisivanjem naših imena. Rad je nastao školske godine 2006./2007., o 125. obljetnici Škole.

Ovaj memoar osmislili su i izveli trojica učenika trećih razreda. Učenici grafičkog odjela: Dominik Vuković, osnivač i voditelj projekta „Izidor - Iso Kršnjavi“, Sven Kovačević, crtač skice i Tomislav Ladišić, učenik foto odjela, koji je dokumentirao cijeli projekt u procesu nastanka. „Portret Izidora Kršnjavog izveden je na platnu formata 2 x 1,5 metara. Portret čine potpisi učenika i djelatnika škole koji u konturama otkrivaju njegov lik. Na neki način to je poentilizam, samo u ovom slučaju točke su zamjenili potpisi. U suradnji s profesorima koji su pripomogli svojim savjetima (Zrinka Tatomir, prof. povijesti likovne umjetnosti i Smiljana Lazić Marinković, prof. povijesti), projekt je uspješno izveden. Zašto baš Izidor, a ne Bolle? Obojica su gotovo jednako zaslužni za osnivanje Obrtne škole, a Bolleov je portret već postojao na ulazu u školu“ (cit. Dominik Vuković).

Proces nastanka projekta, foto-dokumentacija.

Dominik Vuković, voditelj projekta i Sven Kovačević, crtač skice.

Uvijek spremna pomoći, profesorica Zrinka Tatomir.

Prvi, počasni potpis, profesorica Zrinka Tatomir.

Učenici u redu za potpis.

Detalj, oko.

Potpis u oko.